Z większości źródeł dowiemy się, że na kredyt we frankach szwajcarskich zdecydowało się od 600 tysięcy do nawet około 700 tysięcy osób w Polsce. To ogromna liczba sprawia, że prawdopodobnie każdy z nas zna kogoś, kto posiada kredyt frankowy. 

Sytuacja Frankowiczów

Na tę chwilę ilość Frankowiczów spadła o mniej więcej połowę. Także kwota, jaką muszą spłacić Frankowicze ogółem jest mniejsza, ponieważ większość Frankowiczów spłaca kredyt bez opóźnień, a niektórzy już dokonali spłaty całego kredytu frankowego. Odbyło się to znacznie większym kosztem niż kredytobiorcy zakładali na początku, przy zawieraniu umowy z bankiem. Nie sądzili, że kurs franka tak drastycznie skoczy w górę, tym samym zwiększając kwoty rat kredytowych. Jeszcze inni weszli z bankiem na drogę sądową i pozwali bank, który udzielał im kredytu. W rezultacie mieli szansę wygrać z bankiem i unieważnić swój kredyt.

Prognozy kursu franka na 2023 rok według specjalistów nie będą prezentowały się lepiej niż na obecny rok. Kurs franka szwajcarskiego stale rośnie i jest wrażliwy na każde wydarzenie w gospodarce światowej. Niekończąca się wojna na Ukrainie oraz zbliżający się kryzys energetyczny nie zwiastują poprawy sytuacji. Kurs franka będzie z miesiąca na miesiąc coraz wyższy. Zatem czy wcześniejsza spłata kredytu frankowego to dobry pomysł?

Jak spłacić wcześniej kredyt frankowy?

Do wcześniejszego spłacenia kredytu należy przygotować kilka rzeczy. Po pierwsze, musimy wiedzieć jaka kwota dokładnie będzie musiała być wpłacona do banku. Kwotę można podejrzeć w bankowości elektronicznej lub udać się osobiście do banku z zapytaniem. Od banku trzeba się także dowiedzieć jaki obecnie kurs obowiązuje w banku, ponieważ to według niego będziemy przeliczać wysokość kwoty do spłacenia. 

Nie możemy jednak tak bezpośrednio wpłacić tej kwoty do banku bez uprzedzenia. Do banku musimy złożyć dyspozycję, że chcemy nadpłacić nasz kredyt. Wszelkie rzetelne informacje najlepiej uzyskać od banku, z którym mamy umowę. 

Jakie są korzyści ze wcześniejszej spłaty kredytu frankowego? 

Największą zaletą we wcześniejszej spłacie jest brak zadłużenia we frankach szwajcarskich. Jest to oczywiste, lecz może to podświadomie znacznie poprawić komfort życia poprzez brak zmartwienia kredytowego. Kolejnym pozytywnym aspektem może być oszczędność w przypadku, kiedy kredyt był brany przy dość wysokiej marży. Wraz ze spłatą kredytu także nasza nieruchomość nie jest już obciążona hipoteką. 

Czy nadpłata kredytu hipotecznego jest opłacalna?

Jeśli zadamy sobie pytanie czy opłaca się nadpłacić kredyt hipoteczny i wcześniej pozbyć się zobowiązania to odpowiedź na to pytanie nie będzie jednoznaczna. Mając jednak na uwadze kredyt frankowy to nadpłata nie wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Kiedy nadpłata kredytu frankowego mogłaby być dobrym rozwiązaniem? Nadpłata kredytu hipotecznego byłaby opłacalna dla kredytobiorcy, kiedy kurs waluty, w której posiada kredyt, byłby znacznie niższy niż standardowo. Tak działając kredytobiorca mógłby zaoszczędzić w porównaniu do spłacania rat kredytowych z przewidzianym harmonogramem. 

Czy nadpłata kredytu frankowego się opłaca?

Nie jest tak jednak w przypadku sytuacji Frankowiczów, w której teraz się znajdują. Jak wiadomo, obecnie utrzymuje się bardzo wysoki kurs franka szwajcarskiego. Jeśli chcielibyśmy w tym momencie spłacić kredyt nadpłatą to i tak musielibyśmy zapłacić o wiele więcej niż w momencie, kiedy zawieraliśmy umowę. Nadpłata także nie ułatwi nam pozwania banku, gdy będziemy chcieli się na to zdecydować. Oczywiście wcześniejsza spłata nie wyklucza możliwości pozwania banku i unieważnienia kredytu.  

Jeśli nadpłata kredytu w obecnej chwili nie jest opłacalna to co zrobić z kredytem frankowym? O wiele lepszym rozwiązaniem od wcześniejszej spłaty kredytu jest pozwanie banku, w którym posiadamy kredyt. W celu omówienia Twojej sytuacji skontaktuj się z naszą kancelarią frankową.

Czytaj na wprost.pl