Nasze publikacje na Wprost

kredyt frankowy kancelaria +

Magdalena Pledziewicz – autor Wprost

Radca prawny zajmująca się obroną klientów instytucji finansowych w sporach sądowych. Specjalizuje się wyłącznie w sprawach związanych z rynkiem finansowym ze szczególnym uwzględnieniem ochrony praw konsumenta w sporach z instytucjami finansowymi.

Jak napisać do banku reklamację od kredytu frankowego?

Wraz z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pojawiła się szansa dla Frankowiczów na pozbycie się uciążliwego kłopotu, jakim jest kredyt frankowy. Zanim jednak klient na drodze postępowania sądowego będzie dochodził swoich spraw, konieczne będzie złożenie stosownej reklamacji. 

Jesteśmy przyzwyczajeni, że powszechnie panuje przekonanie, że reklamacja dotyczy raczej sprzętu RTV, AGD czy wadliwe działających urządzeń. Jednak może odnosić się także do produktu takiego jak kredyt frankowy. Aby skutecznie dochodzić swoich praw przed sądem i dążyć do unieważnienia lub odfrankowienia kredytu frankowego zasadne jest uprzednie złożenie do banku reklamacji. Jak powinna być skonstruowana i na czym polega, przyjrzyjmy się bliżej tematowi. 

Kredyt frankowy reklamacja do banku – na czym polega? 

Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda reklamacja do banku dotycząca kredytu frankowego wzór z pewnością może być niezwykle pomocnym. W tym miejscu może pojawić się pytanie o to, do czego potrzebna jest klientowi reklamacja? Czy nie łatwiej od razu udać się do sądu z pozwem o unieważnienie lub odfrankowienie kredytu? 

Jak się okazuje złożona do banku reklamacja w związku z kredytem frankowym otwiera klientowi drogę do dochodzenia swoich roszczeń względem banku. Skierowane do banku pismo może być pomocne przy wskazaniu, że podejmowało się próby ugodowego zakończenia sporu (co stanowi wymóg pozwu) oraz przy przedawnieniu się roszczenia banku o zwrot wypłaconego kredytu.

Kredyt frankowy reklamacja do banku – elementy

W składanej do banku reklamacji przede wszystkim klient powinien wskazać:

-swoje dane osobowe (imię i nazwisko, adres);

-nazwę banku, w którym posiada kredyt frankowy;

-dane dotyczące umowy frankowej (numer i datę zawarcia umowy kredytowej). 

W treści właściwej reklamacji należy ująć swojego oczekiwania i żądania względem banku. W świetle bieżącego orzecznictwa, jeśli zawarta z bankiem umowa dotyczy kredytu  indeksowanego do franka szwajcarskiego, a co za tym idzie, posiada niedozwolone zapisy, w treści reklamacji klient może domagać się ich usunięcia z umowy (odfrankowienia) lub unieważnienia, a także zawrzeć roszczenie o zapłatę. 

Kredyt frankowy reklamacja do banku – wzór 

W treści właściwej reklamacji, zgodnie z dokumentem, jakim jest reklamacja kredytu bankowego – wzór, konieczne jest ujęcie uzasadnienia swoich żądań. 

W przypadku odfrankowienia umowy- wskazać należy:

-konkretne klauzule, które Twoim zdaniem są niezgodne z prawem;

-zażądać ich usunięcia;

-zażądać zwrotu nadpłaconych rat.

Ważne! 

W reklamacji konieczne jest również wskazanie konkretnej kwoty nadpłaty do zwrotu, a także wskazanie sposobu jej wyliczenia, w tym:

-kwotę kredytu, 

-okres kredytowania, 

-kwotę wpłaconych do tej pory rat, 

-kwotę, jaka zostałaby wpłacona do banku, gdyby umowa nie zawierała klauzul niedozwolonych.

I na koniec warto pamiętać, by na końcu reklamacji uwzględnić żądanie skorygowania przez bank harmonogramu spłaty rat kredytu, a także prośbę o wskazanie (w przypadku odmowy reklamacji) podstawy prawnej i aktów prawnych, na których bank oparł swoją decyzję. 

Kredyt frankowy reklamacja gdzie złożyć? 

Reklamację w formie pisemnej należy wysłać pocztą na adres banku lub złożyć osobiście w siedzibie banku. 

W ciągu maksymalnie 30 dni od daty złożenia reklamacji bank zobowiązany jest udzielić odpowiedzi. W przypadku niedotrzymania przez bank ustawowych terminów na rozpatrzenie reklamacji, zgodnie z prawem uznaje się, że reklamacja została rozpatrzona na korzyść klienta. 

Reklamacja kredyt frankowy wzór gdzie szukać? 

Z racji zawiłości spraw prowadzonych o unieważnienie lub odfrankowienie kredytu przy sporządzeniu reklamacji, jak i późniejszego pozwu do sądu, warto skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii prawnej – adwokackiej lub radcowskiej. Należy pamiętać, że tylko odpowiednio i skrupulatnie sporządzone wnioski gwarantują skuteczność i pomyślne zakończenie sprawy. A to gwarantują dokumenty sporządzone przez doświadczony zespół specjalistów. Należy też pamiętać, że każdy przypadek jest inny, dlatego wzór reklamacji kredytu frankowego powinien być tylko pomocą przy tworzeniu własnych dokumentów i wniosków. 

Czytaj na wprost.pl

Ranking kancelarii frankowych – jak wybrać kancelarię frankową?

Już tysiące klientów korzystających z kredytu frankowego dochodzi swoich praw przed sądem. Dzięki obecnego orzecznictwu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej klienci mają duże szanse na pozytywne rozstrzygnięcie – odfrankowienie kredytu lub jego unieważnienie. 

Początkowo niezwykle korzystne kredyty frankowe z czasem stały się prawdziwą zmorą klientów posiadających kredyty frankowe. Z pomocą przyszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w swoim orzecznictwie niejednokrotnie podkreśla szczególny status konsumenta kredytobiorcy i kładzie nacisk na ochronę praw konsumenta. Frankowicze mogą starać się o unieważnienie kredytu lub jego odfrankowienie. Z racji, że cała procedura sądowa może trwać nawet kilka lat, a interesy banku reprezentowane są przez adwokatów, warto sięgnąć po pomoc doświadczonej kancelarii frankowej. 

Kancelarie frankowe – jak wybrać odpowiednią? 

Wraz z pojawieniem się korzystnych możliwości dla Frankowiczów, pojawiło się również ogrom podmiotów, firm i kancelarii oferujących klientom banków pomoc w dochodzeniu praw przed sądem. Niestety spora część z nich, to podmioty nastawione na zysk, bez doświadczenia w sprawach frankowych. Jak zatem w gąszczu tak licznych i potencjalnie korzystnych ofert wybrać właściwą? Z pewnością warto zwrócić uwagę na kilka czynników. 

Wybierz kancelarię 

Przede wszystkim wybierając podmiot, który wesprze Cię na drodze sądowej, warto zdecydować się na kancelarię. Dlaczego? Kancelaria adwokacka lub kancelaria radcowska, to dla klienta pewność, że jego sprawę poprowadzi doświadczony i profesjonalny pełnomocnik, który może go reprezentować przed sądem. Dodatkowo w przypadku występujących błędów, zaniechań po stronie radcy lub adwokata (posiadającego obowiązkowo wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnoprawnej), klient chroniony jest ubezpieczeniem. 

Sprawdź doświadczenie 

Kolejny ważny czynnik, o który warto zapytać, to doświadczenie kancelarii. Nie wystarczy jednak tylko informacja na temat stażu kancelarii, ale również warto poruszyć temat ilości prowadzonych spraw frankowych (w tym również ilości spraw wygranych i przegranych). Im większe doświadczenie i ilość spraw wygranych, tym lepiej dla klienta. Jednak statystyki, to nie wszystko. 

Podejście do klienta

Nawet, jeśli kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie i ma na koncie wiele przeprowadzonych spraw frankowych, ważne jest jej indywidualne podejście do klienta i dobry kontakt. W toku prowadzonej sprawy z pewnością pojawią się u klienta pytania i wątpliwości. To ważne, by reprezentujący go radca prawny lub adwokat był w stałym kontakcie z klientem, jak również był otwarty na jego pytania i chętnie udzielał jasnych i wyczerpujących wyjaśnień. 

Opinie na temat kancelarii

Zastanawiając się nad tym, jak wybrać kancelarię frankową, warto zapoznać się z opiniami dostępnymi w sieci. Na licznych forach poświęconych tematyce kredytów frankowych z pewnością każdy klient znajdzie istotne informacje na temat sprawdzonych i wiarygodnych kancelarii zajmujących się tego rodzaju sprawami. O ile na stronach kancelarii możemy przeczytać same superlatywy na temat prowadzonej działalności, o tyle dopiero opinie obecnych i byłych klientów mogą dostarczyć istotnych informacji na temat samej kancelarii, jej skuteczności i co ważne, jej podejścia do klienta i prowadzonych spraw. 

Kancelarie frankowe podsumowanie

Podsumowując warto podkreślić ogromne znaczenie dla wygranej przeciwko bankowi sprawy o ustalenie nieważności lub odfrankowienie kredytu frankowego ma dobór odpowiedniego podmiotu reprezentującego klienta i jego interesy przed sądem. Przestrzegamy przed wybieraniem firm, które mają stosunkowo nieduże doświadczenie w sprawach frankowych. 

Skorzystanie z usług doświadczonej i sprawdzonej kancelarii, jak nasza, pozwoli nie tylko zwiększyć szanse na sukces w sądzie, ale przede wszystkim pozwoli spać spokojnie wiedząc, że los sprawy i zwrotu nienależnych świadczeń (który często sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych) jest w rękach profesjonalistów, dla których dobro klienta i jego sukces są najważniejsze. 

 

Czytaj na wprost.pl

Odfrankowienie kredytu Forum

Odfrankowienie kredytu na czym polega? 

Powszechnie mówi się o “odfrankowaniu kredytu”. Co to oznacza? W rzeczywistości to usunięcie z umowy kredytu postanowień niedozwolonych (tzw. abuzywnych) i dalsze obowiązywanie umowy bez tych postanowień. Nieprawidłowości w umowach kredytów frankowych dotyczą głównie klauzul dotyczących indeksacji kredytów. Obecne orzecznictwo – korzystne dla frankowiczów – zachęca do kierowania do sądu spraw przeciwko bankom o unieważnienie kredytu ze względu na niezgodne z prawem postanowienia lub jego odfrankowienie (czyli usunięcie błędnych zapisów i traktowanie kredytu jako złotówkowego).

Odfrankowienie kredytu forum od czego zacząć? 

Starając się o unieważnienie lub odfrankowienie kredytu frankowego klient powinien wystosować do sądu pozew przeciwko bankowi, który udzielił mu finansowania. Zanim jednak skierowany zostanie pozew, warto złożyć do banku reklamację kredytu. To bardzo przydatne rozwiązanie, od którego warto zacząć proces dochodzenia swoich praw. 

Reklamacja kredytu frankowego wzór gdzie szukać? 

Pamiętając o tym, że każdy przypadek kredytu frankowego jest inny, wzór reklamacji kredytu frankowego, jak i wzór pozwu frankowego powinien być przez klienta traktowany jako kierunkowskaz. Podczas tworzenia dokumentów warto sięgnąć mimo wszystko po pomoc fachowej i sprawdzonej kancelarii, która pomoże wystosować odpowiednie pisma, dostosowane do indywidualnej sytuacji klienta.

Ile można odzyskać z kredytu frankowego?

Szacuje się, że starając się o odfrankowienie kredytu frankowego klient może odzyskać od banku nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wielkość zwrotu zależeć będzie m.in od wysokości kredytu, kursu franka szwajcarskiego w dniu zawarcia umowy.

Unieważnienie kredytu frankowego czy warto? 

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy warto sądzić się z bankiem o kredyt frankowy, tysiące spraw wygranych przez klientów pokazują, że warto. 

Co prawda toczące się w sądzie sprawy frankowe trwają najczęściej nawet do dwóch, trzech lat, jednak możliwość pozbycia się tego jakże uciążliwego i kosztownego zobowiązania wydaje się być warta zachodu. Dodatkowo przy pomocy doświadczonej kancelarii specjalizującej się w kredytach frankowych, wygrana jest niemal pewna tym bardziej, że blisko ponad 95% wszystkich spraw kończy się wyrokiem korzystnym dla kredytobiorcy. A przy okazji można odzyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Unieważnienie kredytu – ile kosztuje sprawa Frankowa forum?

Decydując się na złożenie pozwu frankowego przeciwko bankowi, podobnie, jak w przypadku pozwów sądowych, wraz z dokumentem należy załączyć dowód wpłaty opłaty sądowej. Zgodnie z art. 13a ustawy z dn. 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych opłata pozwu frankowego wynosi 1000 zł. 

W przypadku trudnej sytuacji finansowej i życiowej każdy powód (czyli osoba składająca pozew) może złożyć do sądu wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o stanie majątkowy, a także opisać przesłanki wskazujące na trudności w uregulowaniu opłaty sądowej.

Forum frankowiczów banku – ile trwa sprawa kredytu frankowego w sądzie?

Stale rosnąca liczba pozwów frankowych kierowana do sądów sprawia, że polskie sądy nabierają wprawy w orzecznictwie. Co za tym idzie skróceniu uległ również czas rozpatrywania sprawy. Jak pokazuje Forum frankowiczów banku PKO BP sprawa dotyczący kredytu „Własny Kąt Hipoteczny” banku PKO BP uzyskał prawomocny wyrok unieważnienia kredytu frankowego już po blisko półtora roku. 

Z kolei łódzkim sędziom wystarczyło 16 miesięcy, by wydać prawomocny wyrok w sprawie o unieważnienie umowy kredytu frankowego zaciągniętego w Nordea-Habitat (PKO BP). 

Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach sprawy o unieważnienie lub odfrankowienie kredytu CHF toczą się najpierw w I instancji, a następnie (na skutek apelacji banku od niekorzystnego dla nich wyroku) w II instancji. 

Forum frankowiczów – dlaczego kredytobiorcy przegrywają w sądzie?

Jak pokazują statystyki, wygrane sprawy frankowe stanowią ogromną większość wszystkich spraw toczących się w polskich sądach. Skąd zatem ten niewielki odsetek przegranych spraw? 

Jak się okazuje, najczęściej porażka Frankowiczów w sprawach frankowych wynika z małego doświadczenia i braku obycia pełnomocnika reprezentującego kredytobiorców przed sądem. Brak jego doświadczenia może sprawić, że nie tylko niedostatecznie przygotuję Frankowicza do rozprawy, ale też nie odnajdzie się w dużej ilości niuansów i kruczków, jakie wiążą się z zawiłą rozprawą frankową. 

Dlatego aby zwiększyć swoje szanse przed sądem na wygraną i odzyskanie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych warto sięgać po pomoc doświadczonej i wysoko wykwalifikowanej kancelarii, jak nasza. 

Doświadczeni pełnomocnicy pracujący w naszej kancelarii nie tylko wytłumaczą wszystkie niuanse, pomogą w sporządzeniu reklamacji, a następnie pozwu frankowego. W ramach pomocy sprawdzony pełnomocnik będzie reprezentował Frankowicza przed sądem, a także przygotuje go do rozprawy sądowej. 

Pytania na rozprawie frankowej forum – jakie pytania zada sąd na rozprawie frankowej? 

Każda rozprawa sądową niesie ze sobą wiele pytań i jest przyczyną ogromnego stresu. Nie mniej stresującą sytuacją jest rozprawa frankowa. Odpowiednie przygotowanie i poznanie przykładowych pytań, jakie może podczas sprawy zadać sąd pozwolą zmniejszyć stres i poczuć się odrobinę komfortowo. 

A zatem, jakie pytania możesz usłyszeć? Poniżej znajdziesz ściągę najczęstszych pytań. 

-Jaki był cel kredytu? 

-Jaki był powód zaciągnięcia kredytu w obcej walucie? 

-Czy kredytobiorca rozumie, na czym polega kwestia denominowanego lub indeksowanego do waluty obcej kredytu? 

Jeśli powyższe pytania wydają się trudne, z pewnością pełnomocnik z doświadczonej kancelarii wyjaśni wszystkie kwestie i pomoże odpowiednio przygotować się do zbliżającej się rozprawy frankowej. 

Czytaj na wprost.pl

Wyroki frankowe – jak wygląda sprawa frankowa a banki?

W pierwszym półroczu 2022 roku Frankowicze na drodze sądowej wygrali blisko 97% spraw frankowych. Jak pokazują statystyki są banki, z którymi nawet 99% kredytobiorców wygrywa sądową batalię o unieważnienie lub odfrankowienie kredytu we frankach szwajcarskich. 

Wyroki frankowe 2022 – ile wygranych spraw mają Frankowicze w 2022 roku?

Z podanych do opinii publicznej danych wynika, że kredytobiorcy wygrywają blisko  teraz 97 proc. spraw w I instancji i aż 98,5 proc. spraw w II instancji. Ponad 1 580 kredytów frankowych unieważniono. 

Szacuje się, że na koniec czerwca 2022 roku na 370 tys. czynnych kredytów hipotecznych wypłaconych we frankach szwajcarskich już blisko 95 tys. zakwestionowano. 

W tym roku, w stosunku do poprzedniego, przybyło aż 66 proc spraw frankowych (łącznie 29,6 tys. pozwów) w tym:

-w III kwartale 2021 – przyrost o 8,6 tys.;

-w I kwartale 2022 – przyrost o 7,2 tys.;

-w II kwartale 2022 – przyrost o 7,6 tys

Dzięki współpracy z naszą kancelarią Pledziewicz i naszemu wieloletniemu doświadczeniu w kredytach frankowych, każdy klient korzystający z naszej pomocy ma szansę na korzystny dla siebie wyrok frankowy. 

Wyroki frankowe PKO BP

Na polskim rynku usług finansowych aż dziewięć banków oferowało swoim klientom kredyty frankowe stanowiąc blisko 80 proc wszystkich podmiotów udzielających kredytów frankowych. 

Wśród nich, jak pokazują statystyki sprawy frankowe prowadzone przed sądem wobec banku PKO BP w 99 proc kończą się wygraną kredytobiorców. Podobną ilość spraw przegranych odnotowuje Getin Banku (poddany decyzją BFG do przymusowej restrukturyzacji). 

Wyroki frankowe Millenium

W ocenie Prezesa UOKiK umowy kredytów frankowych sporządzone przez bank Millennium zawierają niedozwolone klauzule dotyczące nieuprawnionego przez bank zastosowania opartych na własnych zasadach klauzul waloryzacyjnych (bank samodzielnie ustalił kurs waluty). Prowadząc sprawę Frankowiczów przeciwko bankowi Millennium nasza kancelaria wskazuję między innymi na rażące naruszenie interesów kredytobiorcy. 

Wyroki frankowe Deutsche Bank

Dochodząc praw kredytobiorców przeciwko Deutsche Bank warto powołać się na prawomocną decyzję  DOZIK-9/2018. Przeglądając i analizując wyroki frankowe zauważyć można, że z racji usunięcia z umowy frankowej abuzywnej klauzuli przeliczeniowej CHF (fragment umowy wskazujący na mechanizm przeliczenia wysokości kwoty przekazanej kredytobiorcy) niemożliwym jest dalsze realizowanie umowy kredytowej. W związku z tym kredyty frankowe zawarte przez Deutsche Bank Polska na drodze postępowania sądowego uznawane są za nieważne. 

Wyroki frankowe Mbank

W swojej karierze zawodowej nasza kancelaria prowadzi również sprawy frankowe Mbank. Zgodnie z orzecznictwem w sprawach sądowych przeciwko instytucji, treść skonstruowanych zapisów jest niezgodna z art. 58 § 1 k.c. Sporządzone umowy frankowe nie zawierają również zapisów wymaganych przez art. 69 ust. 2 pkt 5 Prawa bankowego. 

W związku z powyższym wyroki frankowe Mbank są zazwyczaj korzystne dla Frankowiczów. 

Wyroki frankowe Santander

Również i sprawy sądowe prowadzone przeciwko powstałemu w 2001 roku bankowi Santander kończą się wyrokami korzystnymi dla Frankowiczów. W prowadzonych sprawach na uwagę szczególną zasługuje fakt, że Santander Bank Polska SA w swoich umowach frankowych wprowadził niedozwolone klauzule abuzywne. W głównej części zapisy te dotyczą nieuprawnionego zastosowania przez Santander klauzul waloryzacyjnych. 

Takie uzasadnienie sprawia, że umowa zawarta między Frankowiczem i Santander Bank w toku prowadzonego postępowania sądowego może być uznana za nieważną. 

Wyroki frankowe BNP Paribas – BGŻ

W 2009 roku Fortis Bank Polska dołączył do grupy BNP Paribas. Zarówno w jego przypadku, jak i pozostałych podmiotów z grupy Fortis, BGŻ oraz BNP Paribas udzielone kredyty frankowe w toku prowadzonego postępowania sądowego są unieważniane. 

Decydujące kwestie w procesie dotyczą przede wszystkim klauzul abuzywnych. W przypadku podmiotów z grupy BNP Paribas nieprawidłowe zapisy abuzywne pojawiają się również w zapisach dotyczących ubezpieczeń (w tym niskiego wkładu własnego i ubezpieczenia pomostowego). 

Wyroki frankowe Raiffeisen Bank

W przypadku Raiffeisen Bank, podczas prowadzonych spraw frankowych okazało się, że również i ta instytucja stosowała w swoich umowach zapisy naruszające normy prawne. 

W powództwie sądowym przeciwko Raiffeisen Bank Frankowicze mogą powołać się na przełomową w tym temacie sprawę C260/18, rozstrzygniętą przez TSUE. 

Wyroki frankowe Bank Handlowy

W naszej kancelarii prowadzimy sprawy frankowe przeciwko dziewięciu wiodącym na polskim rynku finansowym bankom, w tym również sprawy przeciwko Bankowi Handlowemu. 

Nasze działania prowadzimy na terenie całego kraju, w tym takich miastach, jak: Opole, Inowrocław, Katowice, jak również Grudziądz, Włocławek i Bydgoszcz. 

Wyroki frankowe PEKAO SA

W przypadku umów frankowych zawartych między Frankowiczami a bankiem PEKAO SA (dawniej BHP) sąd wskazał na obecność w nich wielu klauzul abuzywnych, w tym również klauzul waloryzacyjnych. 

Zdaniem orzecznictwa sądowego zapisy umowy frankowej skonstruowane przez instytucję, łamią przepisy prawa zawarte w art. 69 Prawa Bankowego.

Wyroki frankowe fachowa pomoc doświadczonej kancelarii frankowej

W przypadku kredytów frankowych i postępowania sądowego prowadzonego przez Frankowiczów przeciwko instytucjom bankowym, warto sięgnąć po pomoc doświadczonej i sprawdzonej kancelarii prawnej. Naszym klientom dochodzącym swoich praw przed sądem pomagamy swoim doświadczeniem i wiedzą w zakresie spraw takich, jak unieważnienie lub odfrankowienie kredytu frankowego.

Czytaj na wprost.pl

Prognoza na kurs franka na 2023

Wszyscy, którzy nadal są w posiadaniu kredytu frankowego są ciekawi co z kursem franka szwajcarskiego w 2023 roku? Koszty kredytów frankowych stale rosną. Każde wydarzenie w gospodarce światowej ma wpływ na kurs franka szwajcarskiego. Jakie są prognozy na kurs franka na 2023 rok?

Kurs franka szwajcarskiego

Jak już można było zauważyć w lutym 2022 roku, wydarzenia na skalę światową mają ogromny wpływ na kurs franka szwajcarskiego. Wybuch wojny na Ukrainie spowodował znaczne osłabienie złotego, a co za tym idzie, także wzrosty cen kursów walut takich jak euro, dolar czy frank. 

Kurs franka w 2022 roku

Od kilku lat poziom kursu franka stale rośnie i pobija kolejne rekordy. O tym jak szybko rośnie, świadczą dane z początku lutego. Na początku lutego kurs franka szwajcarskiego wahał się w okolicy 4,40 zł. Pod koniec lutego 2022 roku doszła do nas wiadomość o ataku Rosji na Ukrainę. Ta informacja sprawiła ogólne poruszenie na giełdzie światowej.  Kilka dni po ogłoszeniu wojny frank szwajcarski osiągnął już 4,95 zł. Sytuacja tak wysokiego kursu utrzymywała się przez kilkanaście dni. Następnie wartość franka nieco zmalała do poziomu 4,50 zł. Niestety, z początkiem czerwca frank znów zaczął rosnąć i wysoki kurs utrzymuje się aż do teraz. 

Frankowicze 10 lat temu nie przypuszczali, że kurs franka szwajcarskiego urośnie do takich wartości. Prognozy sprzed dekady nie przewidywały, że Frankowicze będą płacić za franka szwajcarskiego więcej niż 4 zł. Gdyby nie wzrostowy kurs franka to w sądach nie toczyłaby się tak ogromna ilość rozpraw przeciwko bankom. Jednak z pogarszającą się sytuacją Frankowiczów, kredytobiorcy coraz chętniej składają pozwy przeciwko bankom. 

Jak obecnie wygląda kurs franka?

Obecnie kurs franka szwajcarskiego jest bardzo wysoki i nadal rośnie. Co to oznacza dla Frankowiczów? Oznacza to ciągle rosnące raty kredytu szwajcarskiego. Zwiększające się raty znacznie pogarszają sytuację finansową kredytobiorców. Frankowicze zastanawiają się jakie będą prognozy franka na kolejne lata i obawiają się najgorszego. Bez poprawy sytuacji, rosnące raty mogą doprowadzić kredytobiorców do bankructwa. 

Nie można do końca przewidzieć czy obecnie kurs franka szwajcarskiego będzie utrzymywał się na stabilnym poziomie. Bardziej prawdopodobny jest stały wzrost cen franka, a co za tym idzie także wzrost rat kredytowych, które muszą płacić Frankowicze. 

Również banki, które udzielały kredytów na franki szwajcarskie są zainteresowane pytaniem co dalej z kursem franka szwajcarskiego. Jak wynika informacji o wygranych sprawach sądowych, banki są w znacznie gorszej sytuacji. Większość rozpraw sądowych kończy się wygraną Frankowiczów, a w związku z tym bank, jako przegrana strona, zobligowany jest do oddania pieniędzy Frankowiczom. I to po znacznie wyższym kursie niż wcześniej. Dlatego dla banków również są ważne informacje o tym jaka będzie prognoza na kurs franka na 2023. 

Jakie są prognozy na kurs franka na 2023 rok?

Wiele osób specjalizujących się w analizach rynkowych ciągle zastanawia się jak w przyszłości będzie zachowywał się frank szwajcarski. Do przewidzenia było, że wraz z wybuchem wojny, kurs franka znacznie wzrośnie. Doszło do tego, że był droższy nawet od euro. Jeśli przyjrzymy się historii to możemy przewidzieć jak może zachować waluta w kryzysie. 

W obecnej sytuacji nie pomaga zbliżający się kryzys energetyczny, który wpływa na wszystkie gałęzie gospodarki. Nie wiemy też kiedy zakończy się wojna, a w dodatku można się spodziewać kolejnych podwyżek stóp procentowych przez Szwajcarię. W 2023 roku kurs franka może przekroczyć granicę 5 zł.

Czytaj na wprost.pl

Pomoc Frankowiczom

Wiele kancelarii frankowych oferuje analizy umowy kredytowej za darmo. Może być to dobry początek do pożegnania się z kredytem we frankach szwajcarskich. Jest to forma pomocy i zachęcenia Frankowiczów do skorzystania z usług danej kancelarii. Czy opłaca się dokonać analizy umowy kredytowej? Zdecydowanie tak. Jest to usługa bezpłatna, więc nic nie tracimy i jednocześnie poznajemy swoje możliwości prawne. Jak najbardziej zachęcamy do skorzystania z usług naszej kancelarii prawnej niosącej pomoc dla frankowiczów.   

Czytaj również: Sprawy frankowe Kraków

Sytuacja Frankowiczów 

Sytuacja Frankowiczów na tę chwilę nie wygląda ciekawie. Koszt kredytu frankowego, od czasu podpisania umowy do obecnego momentu, wzrósł nawet dwukrotnie. Oznacza to wiele większą kwotę do spłacenia przez kredytobiorców. Skąd biorą się takie stawki? Z nieuczciwych umów frankowych, które przygotowywały banki bez porozumienia z klientami. W tych umowach kredytowych znajdują się klauzule, które przeliczają raty na podstawie tabeli sporządzonych przez bank. W ten sposób banki nie są stratne wobec ciągle rosnącego kursu franka szwajcarskiego. 

Na czym polega pomoc Frankowiczom? 

Wyjściem z tej sytuacji niosącym nadzieję jest właśnie rozwiązanie umowy kredytowej z bankiem poprzez drogę sądową. Nie stanie się to jednak automatycznie. Frankowicze muszą wziąć sprawy we własne ręce, z pomocą prawników wkroczyć na drogę sądową i ubiegać się o swoje nadpłacone pieniądze. 

W jaki sposób udzielana jest pomoc Frankowiczom w naszej kancelarii? Najlepiej umówić się na spotkanie w naszym biurze głównym w Toruniu lub w naszym oddziale w Warszawie. Te dwa miasta nie są jednak wyznacznikiem terenu, na którym działamy. Obsługujemy Frankowiczów z całej Polski. Cały proces pomocy Frankowczom rozpoczyna się od rzetelnej umowy frankowej, w której prawdopodobnie znajdują się niezgodne z prawem zapisy. Banki od samego początku stosowały klauzule abuzywne, które dziś są klauzulami niezgodnymi z przepisami prawa. Jednocześnie są argumentami do złożenia pozwu przeciwko bankowi. 

Co dalej z umową frankową? 

Wnioski z analizy kredytowej są przekazywane klientowi i w konsultacji z Frankowiczem opracowywany jest plan przebiegu procesu. Prawnicy przygotowują pozew sądowy i składają go do sądu reprezentując klienta. Reprezentacja Frankowicza jest kontynuowana również podczas procesu sądowego. Klient nie musi znać przepisów prawnych, a wraz z kancelarią prawną przygotowuje się do składania zeznań. Decyzja o wydaniu wyroku leży po stronie sądu, który może wydać wyrok na korzyść Frankowiczów lub banku. 

Przewaga wygranych Frankowiczów

Nie ma jednak powodów do obaw. Zdecydowanie większość spraw, jakie toczyła się przeciwko bankom, które stosowały niewłaściwe zapisy w umowach kredytowych jest korzystna dla kredytobiorców. Można więc śmiało stwierdzić, że pozew ma duże szanse na pozytywne rozpatrzenie. Nie ma oficjalnych statystyk, które w sposób dokładny przedstawiają procentowy rozkład wygranych i przegranych spraw. Od opinii publicznej, w tym szczególnie od samych zainteresowanych Frankowiczów, wiemy, że wygrane sprawy stanowią ponad 97% wszystkich spraw frankowych. Jest na pewno dobra wiadomość dla wszystkich, którzy nadal stoją przed decyzją pozwania banku.

Z czym wiąże się unieważnienie umowy kredytowej?

Co daje unieważnienie kredytu frankowego na mocy prawa? Nie jest to całkowite unieważnienie długu, a unieważnienie zapisów umowy kredytowej. Po uznaniu nieważności przyjmuje się, że podpisanie umowy nigdy nie miało miejsca. Nieważne są zapisy odwołujące się do obcej waluty, jaką jest frank szwajcarski. Frankowicz musi zwrócić bankowi kwotę jaką od niego pożyczył, natomiast bank musi zwrócić kredytobiorcy wszystkie kwoty, które od niego otrzymał. Jest to najkorzystniejszy dla Frankowicza sposób wywiązania się z kredytu frankowego.

A może pozew zbiorowy?

Istnieje możliwość złożenia pozwu zbiorowego przez grupę Frankowiczów. Czy jednak pozew zbiorowy jest opłacalny? Z naszego punktu widzenia pomoc dla Frankowiczów składającym pozew zbiorowy znacznie wydłuża proces. Bank i tak musi rozpatrzyć każdą umowę oddzielnie. My proponujemy składanie wniosku indywidualnie. 

Czy warto rozważyć ugodę z bankiem?

Jeszcze innym rozwiązaniem jest zawarcie ugody z bankiem, z którym podpisaliśmy umowę.  Banki chętnie proponują kredytobiorcom ugody, ponieważ są one dla nich korzystne. Oznacza to, że dla Frankowiczów mogą nie być jednak w pełni opłacalne. Banki chcą ugrać także pieniądze dla siebie. Przez to bardziej korzystnym finansowo rozwiązaniem może być wcześniej wspomniane rozwiązanie umowy poprzez pozew sądowy. Bank będzie musiał zwrócić wszystkie niespłacone raty i koszty kredytu. 


Kancelaria Pledziewicz ma duże doświadczenie w obsłudze spraw frankowych. Od 2017 roku niesiemy także pomoc Frankowiczom, którzy odzyskują swoje pieniądze. Kredyt denominowany czy też indeksowany? Zespół prawników będzie wiedział co zrobić z Twoją umową kredytową, abyś i ty uwolnił się od franka i odzyskał wolność finansową! Skontaktuj się z nami już dziś.

Czytaj na wprost.pl

Wygrane sprawy frankowe

Sprawy frankowe wciąż są często poruszanym tematem dyskusji. Do sądów co roku trafiają kolejne pozwy sądowe przeciwko bankom. Frankowicze ubiegają się o swoje prawa i o zwrot nadpłaconej gotówki. Wygrane sprawy frankowe są hasłem, które motywuje Frankowiczów do walki z bankami. Wygrana sprawa kredytu we frankach to cel wszystkich kredytobiorców. 

Kredyt we frankach jak wygrać z bankiem?

Rok 2022 pobił rekord liczby spraw sądowych. Nie istnieją oficjalne statystyki prowadzone przez sąd, jeśli chodzi o wygrane sprawy kredytu we frankach, jednak kancelarie prawne sprawnie gromadzą informacje na ten temat. Liczba wygranych spraw dla kancelarii prawnej jest istotną kwestią. Wygrane sprawy frankowe sprawiają, że kancelaria prawna zyskuje większe zaufanie od strony Frankowiczów. Z tego powodu kancelarie frankowe chętnie publikują szczegóły wygranego procesu o kredyt we frankach. Im więcej wygranych spraw tym lepiej. 

Wygrane sprawy frankowe to zdecydowana większość. Około 97% wszystkich spraw frankowych stanowią wygrane Frankowiczów. W ten sposób Frankowicze mają bardzo duże szanse na odzyskanie pieniędzy, które niesłusznie zapłacili bankowi. Najwięcej spraw z pozytywnym rozpatrzeniem sprawy mają procesy unieważnienia umowy kredytowej. 

Sprawa frankowa do wygrania 

Zwracając się do kancelarii prawnej z zamiarem skorzystania z ich usług Fankowicze liczą na szybkie rozwiązanie sprawy. Jak wiemy procesy sądowe, nawet najprostsze, mogą trwać bardzo długo. Niektóre sprawy ciągną się latami. Czy wygrany proces o kredyt we frankach może zakończyć się szybko? Nie można wykluczać takiej możliwości. Jeśli wybierzemy właściwą kancelarię prawną, która zajmuje się głównie sprawami frankowymi i jest to jej konik, to mamy dużą szansę na sprawne rozwiązanie sprawy. Już w kilka miesięcy możemy być wolni od kredytu we frankach. 

Sąd drugiej instancji 

Czy mając za sobą wygrane sprawy frankowe, kredytobiorcy mogą już spać spokojnie? Jeśli wyrok jest nieprawomocny, banki mogą jeszcze odwołać się do sądu drugiej instancji. Takie przypadki również mają miejsce. Banki nie zgadzają się z wyrokiem sądu, kiedy wyrok jest na ich niekorzyść. Odwołują się do sądu drugiej instancji, ponieważ mają do tego prawo. 

W takim przypadku sąd ponownie rozpatruje sprawę. Przygląda się znów całej sprawie i rozpatruje argumentację obu stron. Również w tym przypadku mamy dobre informacje, gdyż sąd drugiej instancji często podtrzymuje wyrok sądu pierwszej instancji. 

Od czego zależy szybkość przeprowadzenia sprawy?

Wiemy, że do sądu trafia coraz to więcej wniosków i pozwów. Jednocześnie sądy coraz sprawniej procedują sprawy frankowe. Nie można wykluczyć, że proces może ulec wydłużeniu. Niektóre sprawy trwały nawet do kilku lat. To, ile czasu zajmie sprawa, zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest stopień skomplikowania sprawy. Każdy proces, mimo że tyczy się tego samego tematu, jest rozpatrywany indywidualnie. 

Niektóre ze spraw mogą okazać się bardziej skomplikowane od innych. Wtedy trzeba dokładniej przeanalizować umowę kredytową, a także zbadać wszystkie możliwości poprowadzenia procesu. Do tego potrzeba się sumiennie przygotować, aby nie przeoczyć żadnej istotnej kwestii. Dla Frankowicza jest to o tyle ważne, że sprawa się toczy o jego pieniądze. Ponadto zazwyczaj nie są to małe kwoty. Duża stawka oznacza dużą wygraną, a sprawę frankową, czyli pozew do sądu o unieważnienie umowy kredytowej, Frankowicz może wnieść tylko raz. 

Kolejnym czynnikiem jest odwołanie się do sądu drugiej instancji przez pozwany bank. W związku z tym możemy czekać kolejne kilka miesięcy lub dłużej. 

Wybór odpowiedniej kancelarii prawnej 

Następnym ważnym czynnikiem jest odpowiedni wybór kancelarii prawnej. To, w jaki sposób będziemy się kontaktować z radcami prawnymi, wpływa na przebieg procesu. Sprawna komunikacja między kancelarią prawną a Frankowiczem znacznie ułatwia i usprawnia przebieg procesu na każdym etapie. Kancelaria frankowa, której można zaufać przygotuje Frankowicza do wizyty w sądzie i udzieli wskazówek dotyczących składania zeznań. Co więcej, przygotuje argumentację i będzie reprezentować Frankowicza podczas rozprawy. 

Kancelaria prawna to element kluczowy w wygranych procesach o kredyt we frankach. Szukając godnej polecenia kancelarii sprawdźmy opinie na jej temat. Możemy również sprawdzić sprawy frankowe, które wygrała. Nieoceniona jest także opinia Frankowicza, który korzystał z jej usług.

Czytaj na wprost.pl

Kredyt we frankach – co robić?

Kurs franka szwajcarskiego stale rośnie. Nie warto więc zwlekać i przepłacać za kredyt frankowy. Już teraz podejmij decyzję o rozwiązaniu problemu z kredytem frankowym. Co z nim zrobić? Wyjść z tej sytuacji mamy do dyspozycji kilka. Wszystko zależy od ogólnej weryfikacji i opłacalności sposobu, który będzie dla nas najlepszy. 

Kredyt frankowy

Na początku lat dwutysięcznych kredyt we frankach był niezwykle popularną formą kredytu. Dla wielu osób stanowił jedyną szansę na zakup własnego mieszkania. Niskie oprocentowanie sprawiało, że Polacy bardzo chętnie podpisywali z bankami umowy kredytowe. Jednak kredyt frankowy nie okazał się być ich życiową szansą. Niekorzystna sytuacja na rynku światowym spowodowała, że obecnie Frankowicze mają do spłaty o wiele większy kredyt niż w dniu podpisywania umowy. 

Z pomocą Frankowiczom nadchodzą kancelarie, które sprawnie przeprowadzają ich przez prawny proces wywiązania się z kredytu frankowego. Na pożegnanie kredytu frankowego jest kilka sposobów. Nie każdy jest jednak tak samo opłacalny z punktu widzenia kredytobiorcy. Od podjęcia słusznej decyzji i analizy sytuacji prawnej zależy to, ile pieniędzy odzyskasz z nadpłaty kredytu. W doborze podjęcia działań prawnych pomaga kancelaria prawna i pracujący w niej radcy prawni. Są to osoby, które mają styczność z tematem kredytów frankowych na co dzień i wiedzą jak postępować, aby przynieść jak największą korzyść swoim klientom.

Wybór odpowiedniej kancelarii jest kluczową sprawą w walce z pozwanym bankiem. Dzięki doświadczonej kancelarii mamy większe prawdopodobieństwo na sprawę zakończoną sukcesem. Walka toczy się o Twoje pieniądze, a proces sądowy przeciwko bankowi, z którym posiadasz umowę. Co więcej, można go wytoczyć tylko raz. Właśnie z tego powodu Frankowicze powinni rozsądnie wybierać kancelarię prawną, z którą współpracują. Doświadczenie i komunikacja między prawnikami a Frankowiczem gwarantują wygraną. 

Kredyt frankowy co z nim zrobić?

Rozważając uporanie się z kredytem frankowym mamy kilka możliwości, aby go przekształcić lub unieważnić całkowicie. Oto kilka z nich: kredyt we frankach-co robić?

  • nie podejmować żadnych działań-spłacać dalej kredyt frankowy nadpłacając raty i tracąc przy tym dużą kwotę pieniędzy, której w tym przypadku możemy nigdy możemy nie odzyskać, jeśli nie wejdziemy na drogę prawną. 
  • podpisać ugodę z bankiem-z niektóre banki oferują możliwość mediacji i zawarcia ugody 
  • spłacić zadłużenie-jeśli już spłaciliśmy nasz kredyt, nadal mamy szansę pozwać bank
  • zastosować odfrankowienie kredytu 
  • unieważnić umowę kredytową 

Ugoda z bankiem 

Jedną z możliwości rozwiązania problemu, gdy konsument posiada kredyt we frankach jest zawarcie ugody z bankiem, który udzielił nam kredytu. Z związku z sytuacją, gdzie do sądu trafia coraz więcej pozwów, banki próbują się ratować i proponują ugody z Frankowiczami. Ma być to rozwiązanie, które będzie korzystne dla kredytobiorcy i jednocześnie również dla banku. Jakie banki oferują ugody frankowe? Porozumienie z Frankowiczami chcą osiągnąć między innymi Bank PKO BP, Bank Millennium, mBank, ING Bank Śląski czy też Bank BNP Paribas. 

Czy podpisanie ugody z bankiem jest korzystne dla Frankowicza? Zazwyczaj ugoda z bankiem polega na przewalutowaniu kredytu frankowego na złotówkowy. Zamiast wskaźnika LIBOR, trafia wskaźnik WIBOR. Taka propozycja padła od banku PKO BP S.A., kiedy to ten bank w październiku 2021 zaczął wprowadzać specjalny program ugód dla Frankowiczów. Banki oferują mediacje, które dla kredytobiorcy są bezpłatne. Jednak oprócz tego, że kredyt będzie w złotówkach, nic więcej nie ulegnie zmianie – okres kredytowania, wszelkie opłaty prowizje czy składki ubezpieczeniowe pozostaną tak jak wcześniej. Można zatem już wyciągnąć wnioski, że o wiele bardziej opłacalne jest pozew do sądu i walka o odzyskanie wszystkich nadpłaconych pieniędzy. 

Jakie jeszcze ugody proponują banki? 

ING Bank Śląski proponuje ponowne przeliczenie kredytu od dnia jego uruchomienia, tak jakby od początku był wyrażony w złotówkach. Natomiast Millennium Bank oferuje przeliczenie tylko kwoty kapitału, która nie została do tej pory spłacona. Nie są to idealne rozwiązania dla  Frankowiczów. Czy zatem ugoda z bankiem się opłaca? Ugodę możemy rozważyć, jeśli nie chcemy wchodzić na drogę sądową z bankiem i oczekujemy szybszego rozwiązania. Przed podjęciem takiej decyzji rozważmy jednak korzyści wynikające z pozwania banku. 

Unieważnienie umowy czym jest? 

Ogólnie mówiąc unieważnienie umowy frankowej sprawia, że jesteśmy w sytuacji, jakbyśmy wcześniej nigdy nie podpisali umowy na kredyt we frankach szwajcarskich. Unieważnić możemy zarówno kredyt denominowany jak i indeksowany. Frankowicz oczywiście musi oddać kwotę jaką otrzymał od banku w ramach zawarcia kredytu. Korzystny jest fakt, że nie trzeba już płacić odsetek ani prowizji. Bank natomiast musi oddać kredytobiorcy wszystkie środki, jakie do tej pory wpłacił Frankowicz. 

Takie rozwiązanie wydaje się być dla Frankowiczów najbardziej opłacalne, gdyż nie niesie za sobą żadnych negatywnych konsekwencji. Frankowicz nie straci nieruchomości, na którą kilka lat temu wziął kredyt. Unieważnienie umowy rozwiąże sprawę kredytową i Frankowicz będzie wolny od kredytu. 

Odfrankowienie kredytu 

Wszyscy kredytobiorcy, którzy wpadli w pułapkę kredytu frankowego mają również możliwość odfrankowienia kredytu. Na czym ten proces polega? Umowy frankowe zawierają zapisy, które nie powinny być wykorzystywane w umowach. Określa się je jako klauzule abuzywne. Odfrankowienie kredytu polega na usunięciu z klauzuli informacji o indeksacji do obcej waluty, w naszym przypadku do franka szwajcarskiego. Taka klauzula to nawiązanie do kursu kupna i sprzedaży obcej waluty, które są oparte na tabelach sporządzanych przez banki. Frankowicz odzyskuje swoje nadpłacone raty, a także zmniejsza swoje zadłużenie. Frankowicz po odfrankowieniu kredytu posiada kredyt złotówkowy. 

Która ścieżka będzie odpowiednia dla Ciebie? Skontaktuj się z nami już dziś, żeby skonsultować swoją sytuację frankową. Czekamy na Ciebie.

Czytaj na wprost.pl

O czym mówi uchwała Sądu Najwyższego I KZP 2/22?

I KZP 2/22 to sygnatura uchwały przyjętej przez Sąd Najwyższy w dniu 2 czerwca 2022 roku. Jest ona kluczowa dla spraw rozstrzygających się między bankami a frankowiczami. O czym stanowi ta uchwała i jaki będzie miała wpływ na wyroku sądu w sprawach frankowych?

Czym jest uchwała I KZP 2/22? 

Sąd Najwyższy postanowił poruszyć ważną dla Frankowiczów sprawę. Banki podczas sporów z kredytobiorcami frankowymi mogły wspierać się argumentacją, która dawała im przewagę. Banki podważały bezstronność sędziów orzekających, tym samy grając na swoją korzyść. 

Uchwała I KZP 2/22 ustanowiła, że sędziowie powołani przez nową KRS mogą wchodzić w skład orzekający m.in. przy sprawach frankowych. Orzekła, że nie ma podstaw, aby stwierdzić brak bezstronności u sędziów powołanych przez Krajową Radę Sądowniczą nominowanych po 2018 roku. To istotna informacja dla Frankowiczów, którzy chcieli pozwać bank, w którym posiadają kredyt frankowy, ale obawiali się podważenia wyroków, a także dla tych, którzy obecnie czekają na wyrok sądu. 

Banki szukały argumentu, który da im szansę na wygraną 

Banki nie mogą już wspierać się podważaniem składu orzekającego, jak to robiły do tej pory. Zabrano możliwość bankom kwestionowania stronniczości sędziów, co sprawia, że dotychczasowe oraz oczekujące i przyszłe wyroki są bezpieczne. 

Banki mają o wiele słabszą pozycję w sprawach frankowych. Nie dziwi zatem fakt, że masowo przegrywają sprawy sądowe i są zobowiązane do zwrotu należnych pieniędzy Frankowiczom. W tej sytuacji banki szukają jakichkolwiek argumentów, aby wygrać. Każda wygrana sprawa dla banku jest na wagę złota. 

Zmiany w procesie powoływania sędziów 

W grudniu 2017 roku nastąpiły zmiany w procesie nominowania sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. Ta zmiana nie obeszła się wywołania wątpliwości co do zgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Obawy wzbudzało włączenie polityki do sądownictwa. 

Jaki argument wykorzystywały banki w sądzie? 

To zamieszanie chciały wykorzystać banki, które w znacznej mierze nie miały szans na wygraną z Frankowiczami. Banki podważały wyroki sądów twierdząc, że sędzia, który wydał wyrok w sprawie frankowej był niewłaściwie wyłoniony. Na szczęście dla kredytobiorców, także ta zagrywka banków się nie udała. Po tym jak banki udzielały kredytów frankowych nielegalnie, nie powinny mieć takiej linii obrony. Chęć uniknięcia odpowiedzialności była wielka, ale nie skończyła się pozytywnie. 

Frankowicze mogą być spokojni

Na początku czerwca 2022 roku Sąd Najwyższy wydał uchwałę, która wyjaśniła całą sytuację. Uchwała zawierała zapis, że nie można z góry traktować każdego sędziego powołanego po nowych zasadach jako stronniczego. Frankowicze mogą już nie martwić się, że bank w sądzie podważy wyrok opierając się na tym argumencie.

Zarówno dla Frankowiczów jak i dla nas, kancelarii prawnych zajmujących się sprawami frankowymi, uchwała I KZP 2/22 stanowiła ważny obrót sprawy w procesie wygrywania z bankami. Nie ma już obawy, że bank, który udzielił niezgodnego z prawem kredytu frankowego, będzie chciał podważyć skład sędziowski. Oznacza to dla nas wszystkich jeszcze większe szanse na wygraną z bankiem i pożegnanie się z kredytem frankowym.

Czytaj na wprost.pl

Czy warto wcześniej spłacić kredyt we frankach?

Z większości źródeł dowiemy się, że na kredyt we frankach szwajcarskich zdecydowało się od 600 tysięcy do nawet około 700 tysięcy osób w Polsce. To ogromna liczba sprawia, że prawdopodobnie każdy z nas zna kogoś, kto posiada kredyt frankowy. 

Sytuacja Frankowiczów

Na tę chwilę ilość Frankowiczów spadła o mniej więcej połowę. Także kwota, jaką muszą spłacić Frankowicze ogółem jest mniejsza, ponieważ większość Frankowiczów spłaca kredyt bez opóźnień, a niektórzy już dokonali spłaty całego kredytu frankowego. Odbyło się to znacznie większym kosztem niż kredytobiorcy zakładali na początku, przy zawieraniu umowy z bankiem. Nie sądzili, że kurs franka tak drastycznie skoczy w górę, tym samym zwiększając kwoty rat kredytowych. Jeszcze inni weszli z bankiem na drogę sądową i pozwali bank, który udzielał im kredytu. W rezultacie mieli szansę wygrać z bankiem i unieważnić swój kredyt.

Prognozy kursu franka na 2023 rok według specjalistów nie będą prezentowały się lepiej niż na obecny rok. Kurs franka szwajcarskiego stale rośnie i jest wrażliwy na każde wydarzenie w gospodarce światowej. Niekończąca się wojna na Ukrainie oraz zbliżający się kryzys energetyczny nie zwiastują poprawy sytuacji. Kurs franka będzie z miesiąca na miesiąc coraz wyższy. Zatem czy wcześniejsza spłata kredytu frankowego to dobry pomysł?

Jak spłacić wcześniej kredyt frankowy?

Do wcześniejszego spłacenia kredytu należy przygotować kilka rzeczy. Po pierwsze, musimy wiedzieć jaka kwota dokładnie będzie musiała być wpłacona do banku. Kwotę można podejrzeć w bankowości elektronicznej lub udać się osobiście do banku z zapytaniem. Od banku trzeba się także dowiedzieć jaki obecnie kurs obowiązuje w banku, ponieważ to według niego będziemy przeliczać wysokość kwoty do spłacenia. 

Nie możemy jednak tak bezpośrednio wpłacić tej kwoty do banku bez uprzedzenia. Do banku musimy złożyć dyspozycję, że chcemy nadpłacić nasz kredyt. Wszelkie rzetelne informacje najlepiej uzyskać od banku, z którym mamy umowę. 

Jakie są korzyści ze wcześniejszej spłaty kredytu frankowego? 

Największą zaletą we wcześniejszej spłacie jest brak zadłużenia we frankach szwajcarskich. Jest to oczywiste, lecz może to podświadomie znacznie poprawić komfort życia poprzez brak zmartwienia kredytowego. Kolejnym pozytywnym aspektem może być oszczędność w przypadku, kiedy kredyt był brany przy dość wysokiej marży. Wraz ze spłatą kredytu także nasza nieruchomość nie jest już obciążona hipoteką. 

Czy nadpłata kredytu hipotecznego jest opłacalna?

Jeśli zadamy sobie pytanie czy opłaca się nadpłacić kredyt hipoteczny i wcześniej pozbyć się zobowiązania to odpowiedź na to pytanie nie będzie jednoznaczna. Mając jednak na uwadze kredyt frankowy to nadpłata nie wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Kiedy nadpłata kredytu frankowego mogłaby być dobrym rozwiązaniem? Nadpłata kredytu hipotecznego byłaby opłacalna dla kredytobiorcy, kiedy kurs waluty, w której posiada kredyt, byłby znacznie niższy niż standardowo. Tak działając kredytobiorca mógłby zaoszczędzić w porównaniu do spłacania rat kredytowych z przewidzianym harmonogramem. 

Czy nadpłata kredytu frankowego się opłaca?

Nie jest tak jednak w przypadku sytuacji Frankowiczów, w której teraz się znajdują. Jak wiadomo, obecnie utrzymuje się bardzo wysoki kurs franka szwajcarskiego. Jeśli chcielibyśmy w tym momencie spłacić kredyt nadpłatą to i tak musielibyśmy zapłacić o wiele więcej niż w momencie, kiedy zawieraliśmy umowę. Nadpłata także nie ułatwi nam pozwania banku, gdy będziemy chcieli się na to zdecydować. Oczywiście wcześniejsza spłata nie wyklucza możliwości pozwania banku i unieważnienia kredytu.  

Jeśli nadpłata kredytu w obecnej chwili nie jest opłacalna to co zrobić z kredytem frankowym? O wiele lepszym rozwiązaniem od wcześniejszej spłaty kredytu jest pozwanie banku, w którym posiadamy kredyt. W celu omówienia Twojej sytuacji skontaktuj się z naszą kancelarią frankową.

Czytaj na wprost.pl

Ugody frankowe

Ugoda frankowa to jedna z możliwości jaką mogą podjąć Frankowicze. Ugody frankowe są proponowane przez banki, którym zależy, aby Frankowicze przystali na tę propozycję. Co wiąże się ze skorzystaniem z ugody frankowej? Czy zawarcie ugody opłaca się Frankowiczom?

Zastanawiasz się nad zawarciem ugody frankowej z bankiem? Wykorzystaj nasz kalkulator frankowy. Wpisz swoje dane do kalkulatora aby porównać warunki proponowanej ugody z potencjalnymi zyskami przy unieważnieniu umowy.

Czy trzeba zapłacić podatek od ugody frankowej z bankiem?

Decydując się na podjęcie ugody z bankiem, z którym wcześniej podpisaliśmy umowę kredytową, trzeba liczyć się z obowiązkiem rozliczenia się Urzędem Skarbowym. Od czego Frankowicze muszą zapłacić podatek? Przy zawarciu ugody z bankiem niespłacona do tej pory część kredytu frankowego zostaje umorzona. Jest to pewnego rodzaju korzyść dla kredytobiorcy i to właśnie ona może podlegać opodatkowaniu.

Czy da się obniżyć podatek od ulgi?

Tutaj pojawia się pewne wyjście z tej sytuacji. 15 marca 2022 roku pojawiło się Rozporządzenie Ministra Finansów przynoszące klientom banków ważne zmiany w zakresie ochrony ich interesów i praw. Jest to Rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe. Jego zadaniem jest pomoc Frankowiczom i zdjęcie z nich pewnych obciążeń finansowych i zachęcenie do zawierania ugód frankowych z bankami.

Jak skorzystać z ulgi?

Jednak, aby skorzystać z ulgi podatkowej Frankowicze muszą spełnić kilka warunków zawartych w Rozporządzeniu. Kredyt hipoteczny zaciągnięty we frankach szwajcarskich musiał być przeznaczony na cele mieszkaniowe. Nawet w sytuacji, kiedy zaciągnięto drugi kredyt przeznaczony na remont mieszkania to także wpisuje się w cele inwestycji mieszkaniowej. Jeśli jednak tylko część była przeznaczona na cele mieszkaniowe, to ulga będzie obowiązywała tylko dla tej części.

Kolejnym warunkiem do skorzystania z ulgi jest nie korzystanie z niej wcześniej. To dość oczywisty warunek, który muszą spełnić Frankowicze, którzy decydują się na ugodę z bankiem. Kredyt frankowy musi być związany z hipoteką. Co więcej, sam kredyt musi być zawarty przed dniem 15 stycznia 2015 roku, a bank udzielający kredytu frankowego musi być pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Spełnienie wszystkich powyżej przedstawionych warunków będzie umożliwiało skorzystanie z ulgi.

Ugoda kredyt frankowy – czy warto?

Wobec tych wszystkich informacji trzeba postawić sobie jedno bardzo ważne pytanie – czy warto? Czy ugoda frankowa przyniesie oczekiwane korzyści finansowe? Otóż nie do końca. Kancelarie frankowe, po analizie większości programów ugodowych przygotowanych przez banki, stwierdzają, że Frankowiczom nie opłaca się podejmowanie ugód z bankami.

Kredyt frankowy ugoda czy sąd?

Po obliczeniu wszystkich aspektów finansowych znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest dla Frankowiczów wniesienie pozwu do sądu przeciwko bankowi. Oczywiście można podjąć bezpłatne mediacje z bankiem dotyczące propozycji ugody. Jeśli Frankowicz nie chce wstąpić na drogę sądową to może skorzystać polubownie z rozwiązania jakie proponuje bank.

Tę decyzję należy jednak gruntownie przemyśleć, kiedy chcemy osiągnąć jak najlepsze korzyści dla nas i odzyskać nasze nadpłacone pieniądze. Ugoda z bankiem zamyka możliwość wniesienia pozwu do sądu, a to właśnie w ten sposób wygrywa się najlepsze finansowo korzyści. Tym bardziej jeśli ponad 97 procent wytoczonych spraw zakończyło się sukcesem dla Frankowiczów.

Na czym polega ugoda z bankiem?

Ugody frankowe to polubowne rozwiązanie sporu między bankami i kredytobiorcami. Ugoda polega na przewalutowaniu kredytu na kredyt złotówkowy. 

Czy ugoda z bankiem w sprawie kredytu frankowego jest możliwa?

Ugoda z bankiem jest jak najbardziej możliwa. Pytanie brzmi, czy jest to opłacalne rozwiązanie. Na ten moment najrozsądniejszym sposobem na zakończenie sporu jest unieważnienie umowy. Rozstrzygnięcie kwestii frankowej przed sądem to rozwiązanie ukierunkowane na korzyść konsumenta. Ugoda frankowa jest kołem ratunkowym dla banków, które masowo przegrywają z Frankowiczami sądowe batalie. 

Bibliografia:

    Czytaj na wprost.pl

    Frankowicze najnowsze wiadomości 2024

    Frankowicze, jako główni zainteresowani, śledzą z zaciekawieniem wszystkie nowe informacje na temat sytuacji kredytów frankowych w Polsce. Czekają na każde wieści, a szczególnie te, które dają im większą nadzieję na wygranie sporu z bankiem. Co z kredytami Frankowymi? Jakie są najnowsze wiadomości dla Frankowiczów?

    Sprawy frankowe

    Co tydzień do polskich sądów wpływają dziesiątki a nawet setki spraw frankowych. Kancelarie frankowe świadczą usługi prawne tysiącom Frankowiczom poszkodowanym w wyniku podpisania niezgodnej z prawem umowy kredytowej. W większości umów frankowych znajdują się zapisy, które nie powinny mieć miejsca. To właśnie one są podstawą do unieważnienia kredytu we frankach. Nazywa się je klauzulami abuzywnymi. Warto więc zapamiętać ten termin, gdyż w sprawach frankowych przewijają się klauzule abuzywne, a także będą one poszukiwane podczas analizy umowy frankowej w kancelarii radców prawnych. 

    Frankowicze najnowsze wiadomości 2024

    Dobrą wiadomością dla Frankowiczów jest to, że nadal utrzymuje się tendencja rozpatrywania spraw frankowych na korzyść Frankowiczów. W 2022 liczbę spraw sądowych szacuje się na około 80 tysięcy. Zdecydowana większość zakończonych już rozpraw jest decyzją pozytywną dla Frankowiczów. Szansę na wygraną można określić w granicy 98%. Co prawda, banki odwołują się od wyroku I instancji, ale również sąd II instancji wydaje wyroki z przewagą dla Frankowiczów. 

    Co działa na korzyść Frankowiczów? Wyrok TSUE to jeden z czynników, który pozytywnie wpłynie na wyroku Frankowiczów. Całkiem niedawno TSUE orzekł w sprawie kształtowania klauzul niedozwolonych w umowach kredytowych. 8 września ustalono, że sądy nie mogą samodzielnie korygować klauzul abuzywnych, na które nie zgadzają się konsumenci. 

    Zadano trzy pytania prejudycjalne TSUE przez Sąd Rejonowy dla Warszawy- Śródmieścia. Wyjaśnijmy jeszcze czym jest pytanie prejudycjalne. Takie pytanie zadaje sąd krajowy sądowi wspólnotowemu. Pytanie prejudycjalne jest pytaniem prawnym, które dotyczy zapisów prawnych. Ma za zadanie rozwiać wątpliwości w związku z interpretacją przepisów. Takie pytanie jest istotne do wydania wyroku w sprawie. Pytania te mają rozwiać wątpliwości między interpretacją prawa europejskiego i prawa polskiego. 

    Wyrok TSUE

    Jaki więc był wyrok TSUE? Do tej pory sądy miały możliwość usunięcia części zapisu klauzuli abuzywnej, pozostawiając resztę klauzuli. Powodowało to, że cała umowa była nadal ważna, a jedynie wadliwy zapis przestał obowiązywać. Dla banku była to bardzo wygodna sytuacja, gdyż nie musiały zwracać kredytobiorcy jego wszystkich wpłaconych środków. 

    Uprzednio zastosowanie takiego działania mogło mieć miejsce, jeśli w umowie były klauzule przeliczeniowe opierające się na średnim kursie NBP i marży banku. 

    Kolejnym pytaniem było określenie sytuacji, kiedy zamiast niedozwolonej klauzuli zastąpi się ją zapisem przeliczeniowym o średni kurs NBP. To również dało by bankowi więcej korzyści. Nie byłoby konieczne unieważnienie umowy. TSUE klarownie wyraził swoje zdanie, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Sądy krajowe nie mogą modyfikować umów frankowych.

    Co jest jeszcze nowego dla Frankowiczów ?  

    Świeże wiadomości dla Frankowiczów to także nowe propozycje ugód proponowane przez bank PKO BP. Do tej pory zainteresowanie ugodami, które oferował bank było niewielkie, gdyż korzystniej było Frankowiczom pozwać bank. Wciąż rosnące stopy procentowe sprawia, że korzystanie z ugody nie przyniosły kredytobiorcom zadowalających skutków. 

    Program ugodowy banku PKO BP rozpoczął się w październiku rok temu. Bank proponował Frankowiczom zamianę kredytu frankowego na złotówkowy. Oferta skierowana była dla kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt na własne cele mieszkaniowe i nie spłacili go jeszcze w całości. Jednak i tym razem oferowane przez bank ugody nie zachęcają, bowiem warunki kwalifikacji kredytu frankowego do ugody są bardzo wysokie. 

    Czytaj na wprost.pl

    Wybór kancelarii frankowej

    Frankowicze coraz liczniej decydują się z wystąpieniem na drogę prawną przeciwko bankom. Orzecznictwo sądowe ukształtowało się dla kredytobiorców bardzo pozytywnie – w ogromnej większości przypadków umowy z bankami zostają unieważnione. Zdecydowanie, Frankowicze w 2022 roku powinni pozwać bank o odfrankowienie lub unieważnienie kredytu frankowego. Ze względu na rosnący kurs CHF, z każdym kolejnym rokiem starty Frankowiczów będą coraz większe. W unieważnieniu umowy frankowej może pomóc Frankowiczom wyspecjalizowana w sprawach frankowych kancelaria prawna. 

    Wyroki Sądów 2021/2022 a Frankowicze

    Wyroki 2021

    16 lutego 2021 roku – Sąd Najwyższy uznał “teorię dwóch kondykcji”. Teoria ta oznacza, że każde roszczenie o wydanie korzyści należy traktować niezależnie. Każda ze stron ma własne roszczenie o zwrot spełnionego świadczenia.  Bank rości o zwrot kwoty wypłaconego nominalnie kredytu, a kredytobiorca o zwrot wszystkich świadczeń spełnionych na rzecz banku

    29 kwietnia 2021 roku – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazał Sąd Najwyższy jako właściwy do wskazania od kiedy biegnie termin przedawnienia roszczeń banku i wskazał jakie skutki wiąże ze sobą nieważność umowy. TSUE orzekło również, że nieuczciwego zapisu umowy, nie można zmienić aneksem.

    18 listopada 2021 roku – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że mechanizm indeksowania zawarty w umowie frankowej powinien być mechanizmem transparentnym, aby konsument znał mechanizm ustalania kursu waluty, a bank nie robił tego jednostronnie. Wyrok potwierdził również, że nieuczciwa klauzula nie może zostać zastąpiona nową, nawet jeśli obie strony wyrażą na to zgodę.

    Wyrok TSUE z 8 września 2022 roku

    TSUE zatwierdził, że umowa zawierająca niedozwolone zapisy nie może zostać poprawiona poprzez zmianę tychże zapisów, tylko musi ona zostać unieważniona. Jedynym wyjątkiem na zmianę zapisów w umowie jest zgoda Frankowicza na ingerencję w umowę — co umożliwia odfrankowienie kredytu. TSUE ustalił również, że termin przedawnienia umowy liczony jest od momentu, w którym konsument dowiedział się o nieważności swojego kredytu i złożył np. reklamację do banku.

    Jak wybrać kancelarię Frankową?

    Najlepszy ranking kancelarii frankowych zawsze składa się z doświadczonych prawników, którzy orientują się w prawie bankowym i kredytach frankowych. Frankowicze, chcąc uwolnić się od problemu jakim jest kredyt frankowy rozważają podjęcie się procesu przeciwko bankowi. Wybór odpowiedniej kancelarii do przeprowadzenia sprawy frankowej jest kluczowy, ponieważ bank można pozwać tylko raz w celu stwierdzenia nieważności umowy. W tym przypadku, wielu osobom przychodzi na myśl ranking kancelarii frankowych. 

    Aby ją wybrać, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kryteriów:

    • wybór kancelarii adwokackiej lub kancelarii radcowskiej

    Dzięki temu mamy pewność, że naszą sprawą zajmie się doświadczony prawnik, który posiada niezbędną wiedzę i umiejętności związane ze sprawą. Ponadto jesteśmy objęci ubezpieczeniem również na wypadek, gdyby nasz prawnik zawiódł lub popełnił błąd. Dzieje się tak dlatego, że każdy adwokat i radca prawny musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

    • doświadczenie kancelarii w prowadzeniu spraw frankowych

    Kontaktując się z daną kancelarią po raz pierwszy, należy zapytać, ile spraw frankowych prowadzi kancelaria frankowa i jakie są jej wyniki. W szczególności należy zapytać, ile spraw zostało wygranych, a ile przegranych. Tutaj należy pamiętać, że nie liczy się ilość, a jakość.

    • opinie klientów kancelarii

    Warto postarać się odszukać w zasobach internetu opinie na temat działalności danej kancelarii. Mogą być one bardzo pomocne w podjęciu decyzji o podjęciu współpracy z daną kancelarią lub w przygotowaniu pytań na pierwsze spotkanie z prawnikami. 

    • podejście do klienta

    Kolejnym czynnikiem, który powinien wpłynąć na naszą decyzję, jest to, jak kancelaria frankowa podchodzi do klienta. Im w bardziej indywidualny sposób, tym lepiej. W takim przypadku mamy pewność, że nasza sprawa zostanie dokładnie przeanalizowana, a prowadzący sprawę prawnik pozna jej szczegóły. 

    • cena (cena usług często idzie w parze z jakością)

    Prawnik powinien poinformować o wszelkich opłatach związanych z jego usługami, ale także z całym procesem, np. o kosztach opłaty sądowej. Wszystkie koszty muszą być wyrażone w umowie. 

    Przebieg sprawy frankowej

    Jeśli czytasz ten artykuł, najprawdopodobniej kredyt we frankach szwajcarskich uprzykrza Ci życie i zastanawiasz się nad taką kwestią jak ranking kancelarii frankowych. Jeśli jesteś zainteresowana/y pozbyciem się tego problemu poprzez podjęcie współpracy z doświadczoną kancelarią z zakresu prawa bankowego i kredytów frankowych — skontaktuj się z nami za pomocą formularza, który wyświetli się po kliknięciu w “SKONTAKTUJ SIĘ” na stronie głównej.

    Jeśli zastanawiasz się jakie są etapy sprawy frankowej:

    • analiza prawna umowy CHF
    • podpisanie umowy o prowadzenie sprawy frankowicza
    • wysłanie reklamacji do banku, analiza biegłego
    • złożenie pozwu przeciwko bankowi, w którym posiadasz kredyt frankowy
    • proces sądowy w Twojej sprawie frankowej
    • rozliczenie z bankiem, czyli doprowadzenie sprawy do końca

    Ile kosztują usługi kancelarii w sprawie Frankowiczów?

    Wiele osób chcących pozbyć się kredytu frankowego pyta, jakie są tego koszty prawne. Ile kosztuje przygotowanie pozwu przez kancelarię, który w dalszych etapach pozwoli na unieważnienie lub odfrankowienie kredytu. Trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje adwokat w sprawie frankowiczów, ponieważ konkretne stawki mogą różnić się w zależności od kancelarii. Kalkulator frankowy to bezpłatne narzędzie przygotowane przez Kancelaria Pledziewicz, pozwalające na wstępne zweryfikowanie sytuacji finansowej klientów, posiadających kredyty waloryzowane kursem franka szwajcarskiego – sprawdź.

    Czytaj na wprost.pl

    Kasacja wyroku frankowego

    Wśród Frankowiczów przewijają się terminy prawne, a coraz częściej pojawiające się pojęcie dotyczy kasacji. Nie są one jednak powszechnie znane, dlatego warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na ich temat. Czym jest kasacja? Czym różni się od kasacji nadzwyczajnej? Jak kasacja odnosi się do spraw frankowych? Kasacja wyroku – jakie szanse mają strony postępowania?

    Sprawdź również:

    Czym jest kasacja? 

    Być może termin kasacja jest Wam znany, ale niekoniecznie bliska jest definicja tego terminu. Na początek wyjaśnijmy czym jest kasacja, zanim zaczniemy rozpatrywać możliwości kasacji wyroku frankowego. Jest to nadzwyczajne zaskarżenie prawomocnego wyroku sądu odwoławczego, które jest na końcu postępowania sądowego. Prościej mówiąc, jest to odwołanie od wyroku ostatecznego. Wniesioną kasację rozpatruje Sąd Najwyższy. Jeśli kasację od wyroku prawomocnego wnosi jedna ze stron jest ona wtedy określana jako kasacja zwyczajna. 

    Czym jest kasacja nadzwyczajna? 

    Kasacja nadzwyczajna to również odwołanie od wyroku ostatecznego, ale dotyczącego kasacji wniesionej przez Prokuratora Generalnego, Naczelnego Prokuratora Wojskowego lub Rzecznika Praw Obywatelskich, a także Rzecznika Praw Dziecka. Mają oni możliwość wniesienia kasacji od każdego wyroku. Te podmioty mogą podjąć kasację wyroku z własnej inicjatywy lub z wniosku jednej ze stron postępowania. Oba rodzaje kasacji mają tą samą listę dozwolonych uchybień, które mogą być powodem wniesienia kasacji. Są one wymienione w art. 398 ind. 9 Kodeksu postępowania cywilnego. 

    Jakie są powody kasacji czy też kasacji nadzwyczajnej?

    Artykuł 398 ind. 9 Kodeksu postępowania cywilnego określa przyczyny kasacji, które mogą zaistnieć. Pierwsze z podanych przyczyn dotyczą składu orzekającego, jeśli w orzekaniu wyroku występowała osoba nieuprawniona lub niezdolna do wykonywania tej czynności. Sędzia nie może być związany bezpośrednio ze sprawą, w związku z którą orzeka. Również nie może być członkiem rodziny, ani żyć w związku partnerskim z żadną ze stron. Sędzia wykluczony jest także wtedy, kiedy uprzednio brał udział w sprawie w innej roli na przykład jako obrońca, świadek czy biegły. Te zasady dotyczą sędziów oraz innych osób biorących udział w orzekaniu wyroku. To tylko niektóre z powodów kasacji. Biorąc pod uwagę kasację czy też kasację nadzwyczajną należy wcześniej dokonać szczegółowej analizy, niekiedy także śledztwa. 

    Kasacja wyroku frankowego – jakie szanse? 

    W naszym kraju postępowanie sądowe jest dwuinstancyjne. Oznacza to, że na początek sprawa trafia do sądu I instancji. Jeśli jedna ze stron nie zgadza się z wyrokiem, może złożyć apelację do sądu II instancji. Sąd II instancji ustali, czy sąd I instancji wydał słuszny wyrok. Banki często wykorzystują tę możliwość odwołania się do sądu II instancji. Jeśli bank zdecyduje się na wniesienie skargi kasacyjnej, jest zobowiązany do podania z jakiego powodu ją wnosi. Musi być to jedna z określonych w Kodeksie Prawa Cywilnego przyczyn. Co należy zapamiętać, mówimy wtedy o skardze kasacyjnej, nie o kasacji wyroku frankowego (chociaż potocznie można usłyszeć taki zwrot), ponieważ sprawy frankowe podlegają Kodeksowi Cywilnemu.

    O co więc chodzi ze skargą kasacyjną wyroku frankowego? W ostatnim czasie Prokurator Generalny zaingerował w sprawy frankowe, składając skargę kasacyjną od wyroku niekorzystnego dla Frankowicza. Jak dotąd Sąd Najwyższy rozpatrzył dwie sprawy zwracając je na korzyść Frankowicza. We wcześniejszej instancji wyrok nakazywał Frankowiczom spłatę kredytu wraz z odsetkami, nie uznając zasadności przepisów niedozwolonych w umowie kredytowej. Kasacja wyroku frankowego jakie są szanse? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli przegraliśmy rozprawę z bankiem, kolejnym krokiem może być skarga kasacyjna. Musi być ona jednak oparta na konkretnych argumentach zgodnych z prawem.

    Czytaj na wprost.pl

    Bank pozwał frankowiczów o 4 miliony złotych! Tak wpadli w pułapkę

    W 2007 r. pozwani pożyczyli 2 miliony złotych na okres 30 lat. W 10 lat spłacili milion. Mimo wszystko, na skutek wzrostu kursu franka, nie byli w stanie spłacić reszty długu. W 2018 r. bank pozwał ich o ponad 4 miliony złotych, z odsetkami blisko 5 milionów. Jednak 24 czerwca tego roku Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo banku w całości.

    Czytaj na wprost.pl