Frankowicze, jako główni zainteresowani, śledzą z zaciekawieniem wszystkie nowe informacje na temat sytuacji kredytów frankowych w Polsce. Czekają na każde wieści, a szczególnie te, które dają im większą nadzieję na wygranie sporu z bankiem. Co z kredytami Frankowymi? Jakie są najnowsze wiadomości dla Frankowiczów?

Sprawy frankowe

Co tydzień do polskich sądów wpływają dziesiątki a nawet setki spraw frankowych. Kancelarie frankowe świadczą usługi prawne tysiącom Frankowiczom poszkodowanym w wyniku podpisania niezgodnej z prawem umowy kredytowej. W większości umów frankowych znajdują się zapisy, które nie powinny mieć miejsca. To właśnie one są podstawą do unieważnienia kredytu we frankach. Nazywa się je klauzulami abuzywnymi. Warto więc zapamiętać ten termin, gdyż w sprawach frankowych przewijają się klauzule abuzywne, a także będą one poszukiwane podczas analizy umowy frankowej w kancelarii radców prawnych. 

Frankowicze najnowsze wiadomości 2024

Dobrą wiadomością dla Frankowiczów jest to, że nadal utrzymuje się tendencja rozpatrywania spraw frankowych na korzyść Frankowiczów. W 2022 liczbę spraw sądowych szacuje się na około 80 tysięcy. Zdecydowana większość zakończonych już rozpraw jest decyzją pozytywną dla Frankowiczów. Szansę na wygraną można określić w granicy 98%. Co prawda, banki odwołują się od wyroku I instancji, ale również sąd II instancji wydaje wyroki z przewagą dla Frankowiczów. 

Co działa na korzyść Frankowiczów? Wyrok TSUE to jeden z czynników, który pozytywnie wpłynie na wyroku Frankowiczów. Całkiem niedawno TSUE orzekł w sprawie kształtowania klauzul niedozwolonych w umowach kredytowych. 8 września ustalono, że sądy nie mogą samodzielnie korygować klauzul abuzywnych, na które nie zgadzają się konsumenci. 

Zadano trzy pytania prejudycjalne TSUE przez Sąd Rejonowy dla Warszawy- Śródmieścia. Wyjaśnijmy jeszcze czym jest pytanie prejudycjalne. Takie pytanie zadaje sąd krajowy sądowi wspólnotowemu. Pytanie prejudycjalne jest pytaniem prawnym, które dotyczy zapisów prawnych. Ma za zadanie rozwiać wątpliwości w związku z interpretacją przepisów. Takie pytanie jest istotne do wydania wyroku w sprawie. Pytania te mają rozwiać wątpliwości między interpretacją prawa europejskiego i prawa polskiego. 

Wyrok TSUE

Jaki więc był wyrok TSUE? Do tej pory sądy miały możliwość usunięcia części zapisu klauzuli abuzywnej, pozostawiając resztę klauzuli. Powodowało to, że cała umowa była nadal ważna, a jedynie wadliwy zapis przestał obowiązywać. Dla banku była to bardzo wygodna sytuacja, gdyż nie musiały zwracać kredytobiorcy jego wszystkich wpłaconych środków. 

Uprzednio zastosowanie takiego działania mogło mieć miejsce, jeśli w umowie były klauzule przeliczeniowe opierające się na średnim kursie NBP i marży banku. 

Kolejnym pytaniem było określenie sytuacji, kiedy zamiast niedozwolonej klauzuli zastąpi się ją zapisem przeliczeniowym o średni kurs NBP. To również dało by bankowi więcej korzyści. Nie byłoby konieczne unieważnienie umowy. TSUE klarownie wyraził swoje zdanie, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Sądy krajowe nie mogą modyfikować umów frankowych.

Co jest jeszcze nowego dla Frankowiczów ?  

Świeże wiadomości dla Frankowiczów to także nowe propozycje ugód proponowane przez bank PKO BP. Do tej pory zainteresowanie ugodami, które oferował bank było niewielkie, gdyż korzystniej było Frankowiczom pozwać bank. Wciąż rosnące stopy procentowe sprawia, że korzystanie z ugody nie przyniosły kredytobiorcom zadowalających skutków. 

Program ugodowy banku PKO BP rozpoczął się w październiku rok temu. Bank proponował Frankowiczom zamianę kredytu frankowego na złotówkowy. Oferta skierowana była dla kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt na własne cele mieszkaniowe i nie spłacili go jeszcze w całości. Jednak i tym razem oferowane przez bank ugody nie zachęcają, bowiem warunki kwalifikacji kredytu frankowego do ugody są bardzo wysokie. 

Czytaj na wprost.pl