Wśród Frankowiczów przewijają się terminy prawne, a coraz częściej pojawiające się pojęcie dotyczy kasacji. Nie są one jednak powszechnie znane, dlatego warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na ich temat. Czym jest kasacja? Czym różni się od kasacji nadzwyczajnej? Jak kasacja odnosi się do spraw frankowych? Kasacja wyroku – jakie szanse mają strony postępowania?

Sprawdź również:

Czym jest kasacja? 

Być może termin kasacja jest Wam znany, ale niekoniecznie bliska jest definicja tego terminu. Na początek wyjaśnijmy czym jest kasacja, zanim zaczniemy rozpatrywać możliwości kasacji wyroku frankowego. Jest to nadzwyczajne zaskarżenie prawomocnego wyroku sądu odwoławczego, które jest na końcu postępowania sądowego. Prościej mówiąc, jest to odwołanie od wyroku ostatecznego. Wniesioną kasację rozpatruje Sąd Najwyższy. Jeśli kasację od wyroku prawomocnego wnosi jedna ze stron jest ona wtedy określana jako kasacja zwyczajna. 

Czym jest kasacja nadzwyczajna? 

Kasacja nadzwyczajna to również odwołanie od wyroku ostatecznego, ale dotyczącego kasacji wniesionej przez Prokuratora Generalnego, Naczelnego Prokuratora Wojskowego lub Rzecznika Praw Obywatelskich, a także Rzecznika Praw Dziecka. Mają oni możliwość wniesienia kasacji od każdego wyroku. Te podmioty mogą podjąć kasację wyroku z własnej inicjatywy lub z wniosku jednej ze stron postępowania. Oba rodzaje kasacji mają tą samą listę dozwolonych uchybień, które mogą być powodem wniesienia kasacji. Są one wymienione w art. 398 ind. 9 Kodeksu postępowania cywilnego. 

Jakie są powody kasacji czy też kasacji nadzwyczajnej?

Artykuł 398 ind. 9 Kodeksu postępowania cywilnego określa przyczyny kasacji, które mogą zaistnieć. Pierwsze z podanych przyczyn dotyczą składu orzekającego, jeśli w orzekaniu wyroku występowała osoba nieuprawniona lub niezdolna do wykonywania tej czynności. Sędzia nie może być związany bezpośrednio ze sprawą, w związku z którą orzeka. Również nie może być członkiem rodziny, ani żyć w związku partnerskim z żadną ze stron. Sędzia wykluczony jest także wtedy, kiedy uprzednio brał udział w sprawie w innej roli na przykład jako obrońca, świadek czy biegły. Te zasady dotyczą sędziów oraz innych osób biorących udział w orzekaniu wyroku. To tylko niektóre z powodów kasacji. Biorąc pod uwagę kasację czy też kasację nadzwyczajną należy wcześniej dokonać szczegółowej analizy, niekiedy także śledztwa. 

Kasacja wyroku frankowego – jakie szanse? 

W naszym kraju postępowanie sądowe jest dwuinstancyjne. Oznacza to, że na początek sprawa trafia do sądu I instancji. Jeśli jedna ze stron nie zgadza się z wyrokiem, może złożyć apelację do sądu II instancji. Sąd II instancji ustali, czy sąd I instancji wydał słuszny wyrok. Banki często wykorzystują tę możliwość odwołania się do sądu II instancji. Jeśli bank zdecyduje się na wniesienie skargi kasacyjnej, jest zobowiązany do podania z jakiego powodu ją wnosi. Musi być to jedna z określonych w Kodeksie Prawa Cywilnego przyczyn. Co należy zapamiętać, mówimy wtedy o skardze kasacyjnej, nie o kasacji wyroku frankowego (chociaż potocznie można usłyszeć taki zwrot), ponieważ sprawy frankowe podlegają Kodeksowi Cywilnemu.

O co więc chodzi ze skargą kasacyjną wyroku frankowego? W ostatnim czasie Prokurator Generalny zaingerował w sprawy frankowe, składając skargę kasacyjną od wyroku niekorzystnego dla Frankowicza. Jak dotąd Sąd Najwyższy rozpatrzył dwie sprawy zwracając je na korzyść Frankowicza. We wcześniejszej instancji wyrok nakazywał Frankowiczom spłatę kredytu wraz z odsetkami, nie uznając zasadności przepisów niedozwolonych w umowie kredytowej. Kasacja wyroku frankowego jakie są szanse? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli przegraliśmy rozprawę z bankiem, kolejnym krokiem może być skarga kasacyjna. Musi być ona jednak oparta na konkretnych argumentach zgodnych z prawem.

Czytaj na wprost.pl