Ugoda frankowa to jedna z możliwości jaką mogą podjąć Frankowicze. Ugody frankowe są proponowane przez banki, którym zależy, aby Frankowicze przystali na tę propozycję. Co wiąże się ze skorzystaniem z ugody frankowej? Czy zawarcie ugody opłaca się Frankowiczom?

Zastanawiasz się nad zawarciem ugody frankowej z bankiem? Wykorzystaj nasz kalkulator frankowy. Wpisz swoje dane do kalkulatora aby porównać warunki proponowanej ugody z potencjalnymi zyskami przy unieważnieniu umowy.

Czy trzeba zapłacić podatek od ugody frankowej z bankiem?

Decydując się na podjęcie ugody z bankiem, z którym wcześniej podpisaliśmy umowę kredytową, trzeba liczyć się z obowiązkiem rozliczenia się Urzędem Skarbowym. Od czego Frankowicze muszą zapłacić podatek? Przy zawarciu ugody z bankiem niespłacona do tej pory część kredytu frankowego zostaje umorzona. Jest to pewnego rodzaju korzyść dla kredytobiorcy i to właśnie ona może podlegać opodatkowaniu.

Czy da się obniżyć podatek od ulgi?

Tutaj pojawia się pewne wyjście z tej sytuacji. 15 marca 2022 roku pojawiło się Rozporządzenie Ministra Finansów przynoszące klientom banków ważne zmiany w zakresie ochrony ich interesów i praw. Jest to Rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe. Jego zadaniem jest pomoc Frankowiczom i zdjęcie z nich pewnych obciążeń finansowych i zachęcenie do zawierania ugód frankowych z bankami.

Jak skorzystać z ulgi?

Jednak, aby skorzystać z ulgi podatkowej Frankowicze muszą spełnić kilka warunków zawartych w Rozporządzeniu. Kredyt hipoteczny zaciągnięty we frankach szwajcarskich musiał być przeznaczony na cele mieszkaniowe. Nawet w sytuacji, kiedy zaciągnięto drugi kredyt przeznaczony na remont mieszkania to także wpisuje się w cele inwestycji mieszkaniowej. Jeśli jednak tylko część była przeznaczona na cele mieszkaniowe, to ulga będzie obowiązywała tylko dla tej części.

Kolejnym warunkiem do skorzystania z ulgi jest nie korzystanie z niej wcześniej. To dość oczywisty warunek, który muszą spełnić Frankowicze, którzy decydują się na ugodę z bankiem. Kredyt frankowy musi być związany z hipoteką. Co więcej, sam kredyt musi być zawarty przed dniem 15 stycznia 2015 roku, a bank udzielający kredytu frankowego musi być pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Spełnienie wszystkich powyżej przedstawionych warunków będzie umożliwiało skorzystanie z ulgi.

Ugoda kredyt frankowy – czy warto?

Wobec tych wszystkich informacji trzeba postawić sobie jedno bardzo ważne pytanie – czy warto? Czy ugoda frankowa przyniesie oczekiwane korzyści finansowe? Otóż nie do końca. Kancelarie frankowe, po analizie większości programów ugodowych przygotowanych przez banki, stwierdzają, że Frankowiczom nie opłaca się podejmowanie ugód z bankami.

Kredyt frankowy ugoda czy sąd?

Po obliczeniu wszystkich aspektów finansowych znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest dla Frankowiczów wniesienie pozwu do sądu przeciwko bankowi. Oczywiście można podjąć bezpłatne mediacje z bankiem dotyczące propozycji ugody. Jeśli Frankowicz nie chce wstąpić na drogę sądową to może skorzystać polubownie z rozwiązania jakie proponuje bank.

Tę decyzję należy jednak gruntownie przemyśleć, kiedy chcemy osiągnąć jak najlepsze korzyści dla nas i odzyskać nasze nadpłacone pieniądze. Ugoda z bankiem zamyka możliwość wniesienia pozwu do sądu, a to właśnie w ten sposób wygrywa się najlepsze finansowo korzyści. Tym bardziej jeśli ponad 97 procent wytoczonych spraw zakończyło się sukcesem dla Frankowiczów.

Na czym polega ugoda z bankiem?

Ugody frankowe to polubowne rozwiązanie sporu między bankami i kredytobiorcami. Ugoda polega na przewalutowaniu kredytu na kredyt złotówkowy. 

Czy ugoda z bankiem w sprawie kredytu frankowego jest możliwa?

Ugoda z bankiem jest jak najbardziej możliwa. Pytanie brzmi, czy jest to opłacalne rozwiązanie. Na ten moment najrozsądniejszym sposobem na zakończenie sporu jest unieważnienie umowy. Rozstrzygnięcie kwestii frankowej przed sądem to rozwiązanie ukierunkowane na korzyść konsumenta. Ugoda frankowa jest kołem ratunkowym dla banków, które masowo przegrywają z Frankowiczami sądowe batalie. 

Bibliografia:

    Czytaj na wprost.pl